Dermosilin ja DESIGN BY HANNA K. & CO:n yhteistyö sai jatkoa, kun Live-studion suunnitteluprojekti käynnistyi Vaasan Palosaarella – upeassa ja ainutlaatuisessa miljöössä meren äärellä.
Jo lähtökohdat projektille olivat inspiroivat: uniikki rakennus, avoin toimistotila ja rohkea visio. Tavoitteena oli luoda elämyksellinen ympäristö, jossa Dermosilin tuotteet heräävät eloon – paikan päällä, livenä ja läsnä.
Tila, joka kutsuu kokemaan
Aiemmin yhtenäinen avotoimisto muuntautui suunnittelutyön myötä täysin
uudenlaiseksi kokonaisuudeksi. Uudessa Live-studiossa on:
- Rauhoittavat hoitohuoneet, jotka tarjoavat yksityisyyttä ja tunnelmaa
- Toimivat työskentelytilat henkilöstölle arjen tarpeisiin
- Elämykselliset livetilat, joissa asiakkaat voivat tutustua tuotteisiin aidossa ympäristössä
Tila on suunniteltu niin, että se tukee monipuolista käyttöä: kuvausta, esittelyjä,
vierailuja ja inspiroivia kohtaamisia.
“Live-studio on meille enemmän kuin tila – se on brändimme kokemusympäristö.” –
Suvi Markko, Toimitusjohtaja, Dermosil.
Suunnittelun taika: estetiikkaa ja toimivuutta
DESIGN BY HANNA K. & CO:n suunnittelutiimi vastasi Live-studion kokonaisvaltaisesta muotoilusta. Projekti sisälsi mm. Palvelumuotoiluosuuden tilojen näkökulmasta, aiemmin tehdyn tilakonseptin hyödyntämisen, sekä koko tilan kokonaisvaltaisen suunnittelun.
Suunnittelu ei jäänyt pelkästään estetiikkaan – yhtä tärkeää oli varmistaa, että kaikki ratkaisut ovat toimivia, teknisesti toteutettavissa ja Dermosilin arkea tukevia. Suunnitelmat esitettiin 3D-kuvina, jotka konkretisoivat tilan idean ja helpottivat päätöksentekoa.
Saippuatehdas aloitti yhteistyön – nyt Live-studio jatkaa tarinaa
Aiemmin toteutettu saippuatehdasprojekti loi pohjan luottamukselle ja yhteiselle
suunnittelukielelle. Siinä syntyi konsepti, joka toimii nyt ohjenuorana Dermosilin
tilasuunnittelussa – värimaailmasta ja materiaaleista aina tunnelmaan asti.
Live-studio on tämän yhteistyön uusi luku: elämyksellinen tila, joka on yhtä aikaa
ammattimainen, lämmin ja brändin mukainen.